Evenemanget har redan varit.

SPORT

Partille Cup 2008

Partille Cup förvandlar Göteborg till en färgsprakande upplevelse för barn och ungdomar från hela världen.

Partille Cup är världens största handbollsturnering för ungdomar och arrangeras i Göteborg med Heden som bas, Scandinavium som invigningsarena och Liseberg som det givna nöjesfältet. Parallellt med Partille Cup organiseras också European Open Championship, (EOC) som är en landslagsturnering för 24 lag, pojkar 19 år.

Partille Cup är också så mycket mer än bara handboll. Varje år besöks Partille Cup av lag från ett femtiotal länder och Partille Cup blir den plats där människor från olika kulturer kan träffas och umgås, skapa kontakter och få förståelse för varandras olikheter.

Läs mer:
http://www.partillecup.com

Hela stan, 2008-07-01

Inskickat av: Jensa
Dela evenemanget med andra: Dela sökningen på Facebook Spara evenemanget på Del.icio.us Tipsa andra om evenemanget på Stumble Upon Tipsa andra om evenemanget på Pusha Tipsa andra om evenemanget på Digg

Vet du något som händer i Göteborg?

Är du arrangör av ett evenemang eller har du bara nosat reda på något som händer i Göteborg som fler borde gå på?

Lägg till evenemanget här ››

Prenumerera

Få mail om roliga saker som händer i Göteborg.

Din e-postadress:


Eller följ Pogogo på Twitter.

Senast inlagda

Sagostund inlagd fredag den 9 maj

Potatisätarna inlagd fredag den 9 maj

Curtain Call inlagd torsdag den 10 april

Roxette in concert 2025 inlagd onsdag den 8 januari

Populärast

Roxette in concert 2025 Trädgårdsföreningen, onsdag den 23 juli

Curtain Call Röda Sten Konsthall, lördag den 3 maj

Potatisätarna Röda Ste, fredag den 13 juni

Sagostund Opaltorgets Bibliotek, fredag den 30 maj